نوروپلاستیسیتی – فواید ذهن آگاهی (قسمت اول ) – انعطاف پذیری مغز – مثبت اندیشی – مدیتیشن

نوروپلاستیسیتی – فواید ذهن آگاهی (قسمت اول ) –  انعطاف پذیری مغز – مثبت اندیشی – مدیتیشن

فواید ذهن آگاهی (قسمت اول) – نوروپلاستیسیتی – انعطاف پذیری مغز – مثبت اندیشی

     آموزش مغز

مغز
مغز

 

مغز انسان پدیده ای به نام نوروپلاستیسیتی (انعطاف پذیری) دارد.. تقریباً تا این اواخر دانشمندان تصور میکردن که اتصالات و ساختار مغز یک انسان بالغ غیرقابل تغییر است چون ایجاد تغییر در اتصالات ذهن کار بسیار پیچیده ایست. ولی تحقیقات ثابت کرده که درواقع مغز فیزیکی به‌ واسطه آموزش و تجربه‌های ساده روزمره مانند مدیتیشن تغییر میکند.

تجربه مکرر، بیش از هر چیز دیگری مغز را تغییر میدهد.

نوروپلاستیسیتی
نوروپلاستیسیتی

 این کشف جدید یعنی تغییر مغز در پاسخ به کسب تجربه در حال حاضر نوروپلاستیستی(انعطاف‌پذیری مغز) نامیده می‌شود و برای همه نقطه امید شگفت‌انگیزی است. عصب‌شناس پروفسور ریچارد دیویدسن با کمک والای لاما مغز راهبانی را که بیش از ۱۰۰۰۰ ساعت مدیتیشن کاملا تغییر کرد. قسمت سمت چپ جلوی مغز (کورتکس سمت چپ جلوی مغز) که با مثبت اندیشی در ارتباط است فعال شده بود.

مدیتیشن
مدیتیشن

در حقیقت فعالیت آن قابل اندازه گیری نبود. هیچ دانشمندی تا به حال چنین تاثیر مثبتی را در انسان ندیده بود. دانشمندان دریافتند که کل مغز راهبان مجددا طوری شبکه بندی شده است که مثبت اندیش باشد.

جالب نیست؟ یعنی شما میتونین مثبت اندیش هم بشین. فقط باید به مغزتون یاد بدین !

 این امر ثابت میکند که ذهن آگاهی موضوعی ثابتی نیست بلکه مهارتی هست که میتواند در آنها آموزش ببیند. دانشمندان ذهن آگاهی مدیتیشن‌های کوتاه‌مدت را نیز مورد مشاهده قرار داده‌اند. افراد به‌طور اتفاقی به دو گروه تقسیم می‌شوند.

یک گروه تحت آموزش رفتاردرمانی ادراکی قرار گرفتند تا به آن‌ها نشان داده شود که چطور بادید مثبت‌تری به چالش‌های زندگی‌شان نگاه کنند. برخی از افراد گروه ما فعالیت بسیار بیشتری را در ناحیه مربوط به مثبت اندیشی مغزشان داشتند و در مقایسه با گروه رفتاردرمانی ادراکی عشق بیشتری را نسبت به خودشان گزارش کردند. J

پس ذهن آگاهی و تمرینات مدیتیشن مغز را تغییر می‌دهد 🙄 

هر چه بیشتر تمرین کنید تغییرات مثبت‌تری در مغزتان حاصل می‌شود

برای درک بهتر این موضوع میتونین این تیکه از فیلم رو که به این منظور جدا و ویرایش کردم، مشاهده کنین.

نوروپلاستیسیتی

اگه میخواین محصول بسیار کاربردی تمرکز و ذهن آگاهی رو که به بهبود یادگیری و تمرکز شما کمک میکنه خریداری کنید کافیه به این لینک سری بزنید…

محصول تمرکز و ذهن آگاهی

 

الهام گرفته از کتاب اصول و مبانی مایندفولنس نوشته رشیدی شیراز

 

راضیه صفاری فرد هستم. دانشجوی دکتری روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران. در راستای بهبود پرورش مثبت و بهبود فردی خودم و دیگران تلاش میکنم.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *