نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن

نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن

نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن

نیاز به توجه و دوست داشته شدن در کودکان از جمله اساسی ترین نیاز های روانی به حساب می آید. کودکان برای برخورداری از آرامش و عزت نفس بایستی دوست داشتن و دوست داشته شدن را به واسطه ی پدر و مادر خود  احساس کنند. متاسفانه در برخی موارد با نادیده گرفته شدن این  نیاز ، کودکان سعی در کسب توجه منفی والدین خود دارند. اما به راستی آیا این موضوع ، نیازمند کسب مهارت خاصی در زندگی است ؟

نیاز
نیاز

داستانی از نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن

زمانی که در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی تربیتی در دانشگاه کاشان درس میخوندم، درس کودکان استثنایی ما با استاد ناصح ارائه میشد.

یک روز سر کلاس استاد داشتن توضیح میدادن در مورد توجه گرفتن کودک از پدر و مادر. استاد گفتند که:

بچه هایی که از لحاظ روانی نیازشون برآورده نشده، حاضرن به هر قیمتی توجه پدر و مادرشون رو بدست بیارن. حتی اگه شده کار بدی انجام بدن که کتک بخورن !!!

یکی از بچه ها با تعجب گفت:

آخه این توجه توجه منفی هست. از روی عشق و علاقه و محبت نیست!!! به چه دردشون میخوره!!

استاد در کمال ناباوری ما تایید کردند و گفتند که این توجه منفی هم بدرد بچه ها میخوره، چون باهاش ابراز وجود میکنند. چون باهاش نیازشون به دیده شدن رو برآورده میکنند. با کارهاشون با زبون بی زبونی میگن من هم وجود دارم، به من نگاه کن، به من توجه کن و من رو دوست داشته باش.

از جمله نیازهایی که در اواسط هرم نیازهای مازلو قرار میگیره نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدنه. نیاز به مورد توجه بودن.

دوست داشتن
دوست داشتن

وقتی این داستان رو توی صفحه هات یکی از دوستان همکلاسی دیدم. یادم اومد در اون کلاس خودم چه احساسی داشتم. حس خاصی از ناامیدی و یاد آوری تمام لحظاتی که بچه یا بزرگی رو دیدم که محبت و توجه منفی میگیره.

یادمون باشه که این‌ها مهارت‌های ارتباطیه، مهارت رو میشه یاد گرفت. با یادگیری هر مهارت جدید، مغز یادگیرنده ما، “نیو کرتکس” میتونه در زمان نیاز به برآورده شدن نیازها، راه حل های بهتر از توجه منفی خواستن از آدم ها رو به ما یادآوری کنه.

امیدوارم بتونیم با افزایش توانایی های ارتباطی و بهبود فردیمون به بهترین شکل به نیازهامون پاسخ بدیم و….

بریم مرحله بعد 🙂

راضیه صفاری فرد هستم. دانشجوی دکتری روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران. در راستای بهبود پرورش مثبت و بهبود فردی خودم و دیگران تلاش میکنم.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *