فواید ذهن آگاهی(قسمت سوم)

فواید ذهن آگاهی(قسمت سوم)

فواید ذهن آگاهی(قسمت سوم)

 

در دو مقاله قبل در مورد فواید ذهن آگاهی و آموزش مغز صحبت کردیم.

فواید ذهن آگاهی(قسمت اول)

فواید ذهن آگاهی(قسمت دوم)

در این مقاله در مورد فایده های دیگر ذهن آگاهی صحبت خواهیم کرد.

۴٫      کاهش افسردگی

 

 

 

    ذهن آگاهی ظرفیتتان را بالا می‌برد تا به‌جای پرهیز از تجربه‌ها و هیجان‌های سخت با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و با آن‌ها روبه‌رو شوید.

ثابت‌شده است که پرهیز از هیجان‌های سخت یکی از دلایل کلیدی بازگشت افسردگی است.

می‌توانید به‌تدریج رویکرد پذیرش، مهربانی و کنجکاوی و نسبت به تجربه را با تمرین منظم ذهن آگاهی در خود تقویت کنید تا بتوانید روش سالم‌تری را برای برخورد با هیجان داشته باشید.

ذهن آگاهی شمارا به سمت بودن در زمان حال ذهن هدایت می‌کند.

ذهن آگاهی به شما کمک می‌کند تا روندهای تکراری ذهنتان را بشناسید.

 

۵٫     کاهش دردهای مزمن

    بسیار شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد که ذهن آگاهی می‌تواند واقعا دردهای مزمن را کاهش دهد. در بسیاری از مطالعات تحقیقاتی، شرکت در برنامه کاهش استرس بر اساس ذهن آگاهی دکتر “کابات زین” مزایای ذهن آگاهی را برای آن دسته از کسانی که از دردهای مزمن رنج می‌برند نشان شده است. دریکی از مطالعات ۹۰ بیمار با درد مزمن به مدت ده هفته تحت آموزش ذهن آگاهی مدیتیشن قرار گرفتند.

متخصصان کاهش عمده‌ای را در درد، تصویر منفی بدنی، حالت‌های منفی، اضطراب و افسردگی مشاهده کردند. بیماران نیز به فعالیت‌های بیشتری از حمله فعالیت‌های روزانه‌ای که قبلا در انجام دادنشان دچار مشکل می‌شدند مثلاً آماده کردن غذا و رانندگی پرداختند. استفاده از داروهای کاهش درد کم شد و احساس عزت‌نفس بالا رفت.

حال این بیماران به‌ مراتب بهتر از حال گروهی بود که در برنامه‌های معمول مدیریت درد شرکت می‌کردند.

    جالب‌ترین بخش، نتیجه آن بعد از چهار سال بود. اکثر بیمارانی که دچار درد مزمن بودند گزارش دادند که بهبود درد در آن‌ها ماندگار بوده و حتی در مواردی میزان بهبودی بیشتر شده است. احتمالا وقوع این را به دلیل آن بوده است که به‌طور اعجاب‌آوری بیش از ۹۰ درصد از بیماران به انجام ذهن آگاهی مدیتیشن ادامه دادند. با در نظر گرفتن این موضوع که آن‌ها چهار سال قبل تحت آموزش قرارگرفته‌اند، این‌یک موفقیت بزرگ است. 💡 

راضیه صفاری فرد هستم. دانشجوی دکتری روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران. در راستای بهبود پرورش مثبت و بهبود فردی خودم و دیگران تلاش میکنم.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *