فواید ذهن آگاهی(قسمت دوم)

فواید ذهن آگاهی(قسمت دوم)

فواید ذهن آگاهی(قسمت دوم)

 

در مقاله قبل در مورد فواید ذهن آگاهی و آموزش مغز صحبت کردیم.

فواید ذهن آگاهی(قسمت اول)

در این مقاله در مورد فایده های دیگر ذهن آگاهی صحبت خواهیم کرد.

۱٫      بهبود روابط

    مطالعات متعدد نشان می‌دهد که وقتی افراد شروع به تمرین ذهن آگاهی (مدیتیشن) می‌کنند، روابطشان رو به بهبود می‌رود. دلایل بسیاری چرایی این موضوع را توجیه می‌کند. ذهن آگاهی می‌تواند استرس را از بین ببرد. وقتی به‌واسطه یک گفته آزاردهنده احساس خطر می‌کنید یا در محل کار یا خانه بیش‌ازحد دچار چالش می‌شوید بدن و ذهنتان نسبت به آن با استرس پاسخ می‌دهند. در این شرایط قدرت درکتان پایین می‌آید و برخوردتان بیشتر واکنشی و قضاوت کننده خواهد بود. واضح است که این امر می‌تواند تأثیر مخربی در روابط شخصی داشته باشد.

پس باید برای کنترل خودمون چکار کنیم؟

ذهن آگاهی ظرفیتتان را تقویت می‌کند تا لحظه‌به‌لحظه تجربه‌های خود را بپذیرید.

این نوع برخورد همراه با پذیرش، خودش را با بهبود روابط شما نسبت به دیگران را نشان می‌دهد. احتمالاً وقتی بفهمید چطور اشتباهات شخص دیگری را بپذیرید(هیچ‌کس کامل نیست!) قدرت درکتان بالاتر می‌رود و شاید به ویژگی‌های مثبت افراد بیشتر توجه کنید.

پس روابط شما صد در صد بهتر میشود.

همچنین ذهن آگاهی موجب افزایش میزان همدلی و مهربانی هم در شما و هم در دیگران می‌شود.

طبیعتاً داشتن رویکرد علاقه و همبستگی باعث می‌شود سطح توجهتان بالاتر رود و به شما کمک می‌کند از زاویه دید دیگران به هر چیزی نگاه کنید.

 درنهایت احساس عشق، قلب هر رابطه هدفمندی است و از آنجایی‌که عشق در مدیتیشن رشد می‌کند، کیفیت روابط نیز خودبه‌خود عمق بیشتری می‌یابد.

۲٫     افزایش خلاقیت

خلاقیت نیازمندی این است که نظریه‌های قدیمی را رها کنید و راه را برای ایده‌های نو بازکنید.

پس ذهن آگاهی، مدیتیشن به دنبال این است که بدون اینکه افکار خود را مورد قضاوت قرار دهید از آن‌ها آگاه باشید. این عدم قضاوت باعث می‌شود راه‌های نو و منحصربه‌فرد برای فکر کردن ایجاد شوند.

 در اکثر تمرین‌های خلاقیت و همچنین به دانش ذهن ناخودآگاه می‌توان دست‌یافت.

اگه میخواین محصول بسیار کاربردی تمرکز و ذهن آگاهی رو که به بهبود یادگیری و تمرکز شما کمک میکنه خریداری کنید کافیه به این لینک سری بزنید…

محصول تمرکز و ذهن آگاهی

 

الهام گرفته از کتاب اصول و مبانی مایندفولنس نوشته رشیدی شیراز

راضیه صفاری فرد هستم. دانشجوی دکتری روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران. در راستای بهبود پرورش مثبت و بهبود فردی خودم و دیگران تلاش میکنم.

کانال تلگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *